Jak zmodernizować kotłownię?
Modernizacja kotłowni to duże wyzwanie wymagające odpowiednich nakładów środków i czasu. Nic jednak nie zastąpi bezpieczeństwa, które zapewni tylko w pełni sprawny system grzewczy. Zmiany instalacyjne mogą być również wprowadzane podczas generalnego remontu domu albo wymiany kotła na bardziej wydajny model. Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć o modernizacji kotłowni.
Kiedy powinno się zmodernizować kotłownię?
Po wielu latach użytkowania sprzęty i instalacje lubią zawodzić, nawet jeśli były poddawane regularnym przeglądom. Każda awaria wymaga natychmiastowego działania i naprawienia usterki. Ale to nie jedyny powód, dla którego modernizuje się kotłownię. Przebudowa może wynikać ze zmiany przeznaczenia wybranych powierzchni użytkowych, chęci adaptacji domu do większej energooszczędności czy lepszego doboru mocy urządzenia grzewczego do wielkości ogrzewanej powierzchni.
Na czym polega modernizacja kotłowni?
Modernizacja kotłowni opiera się na dostosowaniu instalacji i urządzeń do nowego systemu ogrzewania. Często wystarczy jedynie wymiana kotła gazowego na nowy, bardziej ekonomiczny model. Stare piece gazowe z powodzeniem zastępuje się kotłami tradycyjnymi oraz energooszczędnymi kotłami kondensacyjnymi. W zależności od tego, czy będziemy ogrzewać wodę do centralnego ogrzewania (c.o.) czy ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), mamy do wyboru kocioł gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny.
Aby przygotować kotłownię do wymogów prawnych, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Na początku sami możemy ustalić, czy wielkość kotłowni jest odpowiednia (dla nowo wybudowanych domów obowiązują inne wymiary niż dla budynków już istniejących) oraz jaki system grzewczy może zostać zamontowany na takiej powierzchni. Wszystkie sprawy techniczne zlećmy jednak profesjonalistom, którzy dysponują rozległą wiedzą i doświadczeniem. Prace modernizacyjne mogą obejmować nie tylko montaż kotła gazowego i systemu wentylacyjnego, ale też wymianę fragmentu bądź całej instalacji grzewczej.