Jak zbudowany jest piec gazowy dwufunkcyjny?
Kocioł gazowy dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, pełni dwie funkcje. Po pierwsze zasila centralne ogrzewanie, po drugie zapewnia ciepłą wodę użytkową. Urządzenie to posiada zamkniętą komorę spalania. Jest bezpieczne, wydajne i łatwe w utrzymaniu. Przyglądamy się, jak zbudowany jest kocioł gazowy dwufunkcyjny i w jaki sposób działa.
Budowa kotła gazowego dwufunkcyjnego
Piec gazowy dwufunkcyjny składa się z kilku elementów. Są to:
• palnik gazowy wraz z zapłonnikiem,
• wymiennik ciepła (nagrzewnica),
• pompa obiegowa,
• armatura i orurowanie wodne,
• armatura i orurowanie gazowe,
• czujnik ciśnienia,
• zawór trójdrogowy.
Niektóre kotły gazowe dwufunkcyjne posiadają dodatkowy wymiennik ciepła przy wylocie spalin. Są to piece gazowe kondensacyjne. Dzięki zastosowaniu dodatkowej nagrzewnicy odzyskują one ciepło ze spalin i wykorzystują je ponownie do ogrzewania wody.
Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?
Zasada działania kotła gazowego dwufunkcyjnego jest bardzo prosta. Gaz dostarczany jest do palnika, gdzie zapala się pod wpływem iskry wygenerowanej przez zapalnik. Płomień ogrzewa wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła. Im większa powierzchnia wymiennika, tym większą ilość wody można ogrzać w danym odcinku czasu. Woda znajdująca się w instalacji podlega cyrkulacji za sprawą pompy obiegowej. Zawór trójdrogowy jest natomiast odpowiedzialny za przełączanie trybów pracy kotła. Dzięki takiej konstrukcji piec dwufunkcyjny może podgrzewać zarówno wodę, która trafi do kaloryferów, jak i wodę użytkową, która trafi do kranów w całym domu.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny to dobre, kompaktowe rozwiązanie dla domu. Jedno urządzenie pozwala na dostarczenie ciepłej wody do kaloryferów, a także na ogrzanie wody użytkowej. Kupując piec dwufunkcyjny można zaoszczędzić nie tylko miejsce, ale też pieniądze, ponieważ zakup urządzenia i koszt wykonania instalacji przyłączeniowej są mniejsze niż w przypadku zakupu dwóch osobnych urządzeń.