Jak oblicza się potrzebną moc grzewczą kotła?
Sercem każdego systemu centralnego ogrzewania jest kocioł, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia jest kluczowy. Jeżeli chcesz zapewnić maksymalną wydajność i efektywność grzania w swoim domu, wybierając kocioł, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego moc grzewczą. Parametr ten musi być optymalnie dostosowany do metrażu ogrzewanej powierzchni oraz metody zastosowanej do wykonania termoizolacji budynku. Jeżeli zastanawiasz się, jak prawidłowo obliczyć potrzebną moc kotła, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis!
Czym tak właściwie jest moc kotła?
Moc kotła to parametr określany w jednostkach mocy, czyli w kilowatach (kW). Parametr ten informuje Cię o tym, jaką moc może maksymalnie osiągnąć dane urządzenie. Wartość mocy podana przez producenta kotła gazowego mówi o tym, ile mocy pobierze on z sieci przy zastosowaniu rekomendowanego paliwa. W sprzedaży jest wiele urządzeń o bardzo różnej mocy, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać kocioł do powierzchni, jaką będzie musiał ogrzewać. Samodzielne obliczenie potrzebnej mocy kotła wydaje się bardzo skomplikowane, jednak po zapoznaniu się z jego schematem nie powinno nastręczać większych problemów.
Jak samodzielnie obliczyć potrzebną moc kotła?
Aby móc prawidłowo obliczyć potrzebną moc kotła, przede wszystkim trzeba posiadać wszystkie dane, które są niezbędne do dokonania takich kalkulacji. Najistotniejsza jest w tym wypadku powierzchnia domu (określana w m2), wysokość pomieszczeń (określana w m) oraz tzw. wskaźnik powierzchniowy (określany w Watach na m3). Moc kotła oblicza się przez pomnożenie powierzchni domu przez wysokość pomieszczeń i wskaźnik powierzchniowy.
Wskaźnik powierzchniowy to parametr, który oznacza, jak szybko budynek traci ciepło. Jeżeli jesteś właścicielem nowego mieszkania albo domu, to przyjmuje się, że wartość tego wskaźnika wynosi 40W na m3. Jeżeli Twoja nieruchomość jest starsza, wskaźnik ów będzie wynosił 60W na m3. Różnica ta wynika z innej metody izolacji oraz szczelniejszych, energooszczędnych okien stosowanych w nowym budownictwie. Stare budynki charakteryzują się większą utratą ciepła, więc ich zapotrzebowanie na nie jest większe. Przed wyborem nowego kotła, starannie oblicz, jaka moc będzie odpowiednia dla Twojego domu. Pamiętaj, że w przypadku tych urządzeń twierdzenie mówiące, że im większa jest ich moc, tym lepiej jest błędne.