Dlaczego ważne jest pierwsze uruchomienie pieca gazowego?
Zarówno montaż, jak i pierwsze uruchomienie pieca gazowego powinny być przeprowadzone przez autoryzowanego instalatora. Fachowiec taki jest odpowiednio wyszkolony i posiada niezbędną wiedzę oraz umiejętności, aby wykonać te czynności prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi zaleceniami danego producenta. Tylko uruchomienie pieca wykonywane przez certyfikowanego profesjonalistę wskazanego przez producenta uprawnia do korzystania z gwarancji producenckiej. Pracownik autoryzowanego serwisu technicznego po uruchomieniu urządzenia podbija kartę gwarancyjną i od tego dnia zaczyna ona obowiązywać.
Na czym polega pierwsze uruchomienie pieca gazowego?
Pierwsze uruchomienie pieca gazowego może być wykonane dopiero po upewnieniu się, czy instalacja grzewcza, w której ma pracować dany kocioł, jest zgodna z przepisami oraz wymogami określonymi przez producenta urządzenia grzewczego. Jest to skomplikowany proces, którego najważniejszą częścią jest regulacja, czyli dopasowanie parametrów pieca do oczekiwań i potrzeb domowników.
Instalator zajmujący się uruchamianiem pieców gazowych Junkers jak też urządzeń innych producentów musi posiadać uprawnienia gazowe i elektryczne. Pierwsze uruchomienie obejmuje takie czynności jak:
- podłączenie przewodów elektrycznych do pieca,
- sprawdzenie wszystkich podłączeń pieca,
- upewnienie się, że piec został prawidłowo zamontowany,
- odpowietrzenie pieca od strony instalacji grzewczej i gazowej,
- podłączenie pieca do prądu,
- pierwsze włączenie pieca,
- przeprowadzenie analizy spalin,
- precyzyjne wyregulowanie mocy oraz wszystkich parametrów użytkowych kotła i dopasowanie ich do potrzeb domowników,
- kontrolę zabezpieczeń,
- upewnienie się, czy piec działa prawidłowo.
Bardzo ważnym elementem pierwszego uruchomienia jest również dokładne zapoznanie użytkowników z funkcjami urządzenia i sposobem jego działania, a także nauczenie ich jego prawidłowej obsługi. Podczas tego krótkiego instruktażu poznają oni również zasadę działania jego sterowników i dowiadują się, jak się z nimi obchodzić. Dzięki temu domownicy nie będą mieli problemów z przyszłą obsługą kotła. Kolejnym krokiem są formalności, czyli wypełnienie protokołu uruchomienia albo karty gwarancyjnej.